Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Dzień Działacza Kultury 2024

27 maja 2024
W poniedziałek, 27 maja 2024 r. o godz. 13:00 w sali portretowej im. Piotra Cieleckiego Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie zorganizowano spotkanie z okazji Dnia Działacza Kultury.
Wydarzenie otworzyła część artystyczna przygotowana przez Państwową Szkołę Muzyczną w Bytowie. Przed publicznością wystąpili podopieczni Marcina Mrozek-Gliszczyńskiego:
  1. Zofia Rembalska (fortepian): Fryderyk Chopin "Wariacje  "
  2. Zuzanna Kruza (gitara): Tatiana Stachak "Taniec argentynski"
  3. Jan Sobanski (akordeon): Jewgienij Derbienko "Mini walc, Polka - Intermezzo"
Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Andrzej Hrycyna powitał obecnych na spotkaniu: działaczy kultury, twórców, artystów, animatorów kultury, przedstawicieli organizacji pozarządowych mających w celach statutowych szeroko pojętą kulturę w wydaniu lokalnym.

Następnie głos zabrał burmistrz Bytowa Ireneusz Gospodarek, który podziękował lokalnym działaczom za ich wkład.

Dzień Działacza Kultury jest świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną. W tym roku przyznano dwie nagrody:
Lp. Nazwisko
i imię
Kategoria Wnioskodawca Charakterystyka
1. Kamila i Leszek Gierszewscy propagator kultury regionalnej BCK Państwo Kamila i Leszek Gierszewscy od wielu lat prowadzą firmę DRUTEX, która jest europejskim potentatem w branży stolarki okienno-drzwiowej. Państwo Gierszewscy zarządzając firmą, właściwie już o światowej marce - nigdy nie zapominają przy tym co bytowskie i lokalne. Wspierają i kreują szereg inicjatyw regionalnych, będąc prawdziwymi mecenasami kultury.
To właściwie dzięki nim od kilku sezonów odbywa się unikatowy, jak na takie małe środowisko Jarmark Bożonarodzeniowy, czy koncerty i wydarzenia z cyklu Magiczne Święta z Drutexem. Państwo Gierszewscy wspierają wiele wydarzeń kulturalnych miasta, których organizatorem są zarówno jednostki publiczne czy organizacje pozarządowe jak np. Dni Bytowa, BytOFFsky Festiwal, Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku i wiele, wiele innych pikników i festynów. Jeśli dodamy do tego wydarzenia sportowe i charytatywne - wyłoni się prawdziwy obraz zaangażowania i pomocy Państwa Gierszewskich. Pomoc tą odczuwa namacalnie wiele lokalnych grup społecznych. Państwo Gierszewscy, spełniając się biznesowo – pokazują przy tym, że są osobami niezwykle wrażliwymi i otwartymi na pomoc, zarówno instytucjonalną, jak również tą indywidualną skierowaną ku drugiemu człowiekowi. Mecenat z ich strony to nie tylko wsparcie finansowe, ale również troska o każdy szczegół i chęć promowania tego co nasze, bytowskie, lokalne. 
 2. Bogdan Hrycyna propagator kultury regionalnej Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie Pan Bogdan Hrycyna od wielu lat działa na rzecz upowszechniania wielonarodowej i wieloetnicznej kultury gminy Bytów. Był współautorem i realizatorem pierwszych edycji Bytowskiej Watry. Aktywnie angażował się we wszystkie działania mniejszości ukraińskiej w Bytowie. Był członkiem i jednym z założycieli zespołu punckowego Naslidky Akcja Wisła (Następstwa Akcji Wisła) oraz zespołu Stepowe Struny, działającego w różnych składach od 1991 r., prezentującego ukraińską muzykę inspirowaną folklorem w aranżacjach współczesnych; zespół ten reprezentował gminę Bytów w wielu innych miejscowościach Pomorza, a także na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej. Pan B. Hrycyna wykonywał aranżacje i muzykę do przedstawień dziecięcego zespołu Żorżyna, działającego przy Szkole Podstawowej nr 5 w Bytowie, w której nauczany jest język ukraiński. Jest tłumaczem języka ukraińskiego, służy biegłą znajomością tego języka muzeum, firmom i przedsiębiorstwom dla celów reklamowo-marketingowych. Uczestniczył w rewitalizacji szaty wizualnej otoczenia zamku, wiaduktu kolejowego i otoczenia cerkwi św. Jerzego w Bytowie, projektując część elementów informacyjnych umieszczonych w przestrzeni tych miejsc dla turystów i mieszkańców. Jest osobą kreatywną i jako grafik komputerowy, pełną pomysłów związanych z polepszeniem wyglądu miasta i jego estetyzacją. Bardzo mocno zaangażowany w wizualną estetyzację bytowskiego muzeum. Według jego projektu powstała zrewitalizowana ekspozycja stała na parterze Domu Zakonnego w muzeum. Projektował graficznie materiały informacyjne do stałej wystawy współczesnej sztuki ludowej Kaszub i Pomorza na poddaszu Domu Zakonnego. Był także pomysłodawcą rozwiązań graficznych do stałej ekspozycji prac Józefa Chełmowskiego na poddaszu Domu Wdów.

W imieniu państwa Gierszewskich nagrodę odebrał Adam Leik, dyrektor w firmie Drutex).
Spotkanie zakończył występ młodych artystów z Bytowskiego Centrum Kultury, tj. Julii Bronk oraz duetu Agata Kułakowska i Szymon Nazarko przy akompaniamencie opiekuna Mirosława Zahla.

Liczba odwiedzin: 1412
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij